Hem - Nyhetslista - Nyheter Stöd & Omsorg - Langa inte till ungdomar- kampanj inför skolavslutningen

Langa inte till ungdomar- kampanj inför skolavslutning

2012-05-31 15.00

Skolavslutningen är ett tillfälle då många tonåringar dricker för mycket alkohol, och många  dricker alkohol för första gången. Inför skolavslutningen pågår en kampanj  med ett antilangningsbudskap att spridas i Köpings kommun.

Du som förälder kan påverka din tonårings alkoholkonsumtion i stor utsträckning. Du har en viktig roll här! En god relation med uppmuntran, tydliga ramar och gränser minskar risken för tidig alkoholdebut. Håll en öppen och rak dialog med ditt barn. Det är en myt att tonåringar dricker mindre om de får smaka alkohol hemma. Det enda de lär sig är att dricka alkohol.

Konsekvenser av alkohol

Utöver risk för att fastna i missbruk och drabbas av sjukdom ökar alkoholkonsumtion risken för misshandel, skadegörelse, olyckor och sexuella övergrepp eller ofrivilligt sex.

Inför skolavslutningen kommer affischer och foldrar med ett antilangningsbudskap att spridas i Köpings kommun. Kampanjen pågår också i resten av länet och tar avstamp i föräldrastödsmaterialet Tänk om!. Webbplatsen tankom.nu är en informationsplattform för tonårsföräldrar som Folkhälsoinstitut står bakom.

Kom också ihåg att du alltid kan tipsa polisen om illegal försäljning på telefonnummer 114 14.

Mer information

Fler tips på vad du som förälder kan göra, och viktiga telefonnummer finns i broschyren ”Stoppa langningen!” och på webbplatsen Tänk om.se, via länkar till höger.

Kommentera

Senast uppdaterad 2011-06-07

Länk

Dokument